Email Adresiniz :
Şifreniz :
Yeni Üyelik Şifremi Unuttum?

Sipariş İptali

tektelekom.com’dan verdiğiniz siparişinizi iptal etmek istediğinizde Müşteri Hizmetlerimize iptal sebebinizi belirterek (Yanlış sipariş geçilmesi, ürün veya ödeme tipi değişikliği vb. gibi) mail (destek@tektelekom.com)göndermeniz durumunda, işleminiz tarafımızca gerçekleştirilecektir. Elinize ulaşan, teslim aldığınız siparişlerinizi iptal etmek için lütfen destek@tektelekom.com adresine iptal nedeni ile birlikte mail atın iade şartlarımıza uygunluğu onaylandığında ,iptal nedeni belirtiğiniz yazıyı gönderebilirsiniz.

Ödeme İadesi

İptal/İade ettiğiniz siparişlerinizin; iadesi onaylandıktan sonra 3 iş gün içerisinde para iadesi yapılmaktadır. Siparişinizin tümünü veya sipariş içeriğinizdeki ürünlerin bazıları iptal edebilirsiniz; Bu durumda iptal ettiğiniz ürünlerin iadesi kısmi olarak yapılabilmekte veya tercih etmeniz durumunda hediye çeki oluşturularak geri iade edilmektedir. Kredi kartıyla verilen siparişlerde; kartınızdan çekilen tutar iptal edilmekte ve aynen geri iade olmaktadır. Havale ve kapıda ödeme ile vermiş olduğunuz siparişlerinizin iadesi belirteceğiniz banka hesap bilgilerine göre iade edilecektir.

Alışverişle İlgili Genel Konular

Ürün İadesi

Ürün İade Şartları

Tüketici sözleşme konusu ürünün kendisine veya gösterdiği adresteki kişiye teslimden itibaren 7 gün içerisinde iade etme hakkına sahiptir. Firmamız tarafından ürünün iade edilebilmesi için iptal nedeni ile birlikte destek@tektelekom.com adresine mail göndermeniz yeterlidir.

Önemli Not: Domainler iptal söz konusu değildir.

Powered by WHMCompleteSolution